Stres

Stres i motywacja

Stres ma wiele przyczyn. Na przykład pracownik może myśleć, że nie sprosta zadaniu, że zadanie przewyższa jego możliwości. W konsekwencji rośnie stres wzrasta niepewność, a motywacja obniża się. W takiej sytuacji najlepiej ocenić rzeczywisty poziom kompetencji i jeśli to potrzebne pracować nad ich rozwinięciem. Jednocześnie warto przekazać pracownikowi wiedzą jak radzić sobie ze stresem.

Stres może również wynikać z poczucia, że nie wykorzystujemy swojego potencjału. Dzieje się tak wówczas, kiedy osoba o wysokich kompetencjach realizuje zadania, które wydają się jej proste, mało ambitne i nie przystające do poziomu jej kompetencji. Taka sytuacja rodzi opór, frustrację i powoduje, że motywacja do pracy spada. Wzrasta za to motywacja do zmiany. Chcąc utrzymać pracownika o wysokich kompetencjach, warto pamiętać o tej zależności.

Kolejną przyczyną, która wywołuje stres jest zaburzenie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Pracoholizm i uzależnienie od sukcesu wywołują stres. Głównym celem pracy w tym przypadku jest uzyskanie właściwych proporcji i zrównoważenie zaangażowania poprzez analizowanie aktualnego podejścia i sposobu funkcjonowania, określenie wartości, celów i priorytetów.

Stres może także wynikać z braku poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Zmiana, która jest naturalnym zjawiskiem w organizacji często niesie ze sobą konieczność nabycia nowych umiejętności i rozwiązań. To wywołuje stres i powoduje że motywacja słabnie. Stres wywołuje nowe kierownictwo, nowa struktura organizacyjna, fuzja, restrukturyzacja, nowe formy zatrudnienia. Chcąc łagodzić stres w takich sytuacjach należy rozwijać postawy, które pomogą zaakceptować zmiany, dostrzec w nich szanse i nowe możliwości. 


Aktualne szkolenia

    1. Kolejne szkolenia wkrótce!

Subskrybuj newsletter zawierający oferty szkoleń.

Copyright © psychologiaipraca.pl   -   | Strona główna | Coaching online | Goldenline | Kontakt |   -   | MAPA STRONY |
Projekt i wykonanie MKPOL.pl

Polityka prywatności serwisu www.psychologiaipraca.pl